Mýty o striích

S příchodem letních měsíců začneme více řešit, jak vypadá pokožka na našem těle. Jedním z problémů, jež trápí mnoho žen jsou strie. Proč se na pokožce objevují a je možné se jich zbavit? Proč trápí i hubené ženy a lze jim zabránit? Zeptali jsme se na otázky kolem strií odbornice na estetickou medicínu MUDr. Kateřiny Adamcové, ředitelky Artmedica Clinic.

Paní doktorko, co jsou strie a jak vznikají?

Strie jsou zjednodušeně trhání hlubokých vrstev kůže projevující se ve formě nevzhledných, bílých nebo červených pruhů. Tyto změny na kůži jsou výsledkem lámání kolagenových a elastinových vláken, která jsou odpovědná za »tkaní« pokožky. Pokud se tato vlákna v krátké době příliš napnou, mohou se zlomit. Tím se vytvoří dutina, »otvor« uvnitř tkáně, který je nejprve červený či fialový (nový úsek), poté se jeho barva změní na bílou nebo perleťovou (starý úsek).

Kde se berou strie?

Strie jsou nejčastěji způsobeny vytažením kůže, ke kterému dochází nejen při přibírání na váze, ale také při růstu například v pubertě nebo při vývoji svalů během tréninku. Riziko strií se zvyšuje zejména u nadměrného nárůstu hmotnosti – obvykle nad 15 kg – u těhotných žen, kulturistů a v dospívání.

Takže v těhotenství se striím nelze vyhnout?

Těhotenství je jedním z období zvýšeného rizika vzniku strií. Těhotenské strie se nejčastěji objevují na břiše, prsou a mají velmi odlišnou podobu. Další dobou zvýšeného rizika strií je již zmíněné, dospívání. Stále více teenagerů a studentů chodí na naši kliniku s problém strií. Zajímavé na tom je, že většinou nezaznamenali žádné výkyvy hmotnosti ani hormonální problémy. 

Vznik strií také do značné míry ovlivňuje pružnost kůže. Ta je u každého člověka jiná. To znamená, že každý z nás má jinou tahovou sílu, která způsobuje vznik strií. U některých lidí se strie mohou objevit už při velmi malém napnutí kůže, u jiných je pokožka elastičtější, díky čemuž vydrží i velmi vysoké napínání a nepraská, takže se strie neobjeví. Bohužel typ vzhledu kůže je nejčastěji dědičný – máme ho napsaný v genech. Pokud tedy chcete zjistit, zda máte dispozici ke vzniku strií, podívejte se na kůži žen ve vaší rodině: matky, sestry nebo babičky.

Co dalšího způsobuje strie?

Dalším faktorem přispívajícím k tvorbě strií je oslabení kolagenových a elastinových vláken. Může k tomu dojít v důsledku hormonálních poruch, zejména při nadměrné produkci kortizolu stresového hormonu, a co je důležité, také v důsledku poruch příjmu potravy. To souvisí s tím, že jedním ze základních faktorů ovlivňujících stav pokožky je správná výživa, která je neoddělitelně spjata s produkcí kvalitního kolagenu. Strava by měla být vyvážená tak, aby poskytovala tělu dostatečnou dávku všech živin nezbytných pro správnou produkci. Důležitý je zejména vitamin C a železo. Pokud tedy jíme nesprávně, je naše pokožka oslabená a v okamžiku kdy dojde k silnému roztažení kůže, je velmi pravděpodobné, že to tkáň nevydrží a zlomí se. Pokud se tedy chystáte držet dietu, tak dávejte pozor na vyváženost potravin, aby spolu s dietou neutrpěla i vaše pokožka.

Jaké jsou nejčastější mýty o striích

Největší mýtem je, že strie jsou problémem pouze pro lidi s nadváhou. Jenže problém vůbec nesouvisí s hmotností. Můžete být velmi hubení a mít strie, stejně jako můžete mít nadváhu a žádné stopy na pokožce mít nemusíte. To je způsobeno skutečností, že máme různou sílu pokožky, která je do jisté míry uložena v našich genech. Je také ovlivněna kvalitou kolagenu a elastinu v našem těle, které mimo jiné závisí i na skladbě naší stravy. 

Dalším mýtem je, že kosmetika, různé krémy a masti mohou strie odstraňovat nebo jim předcházet. Strie jsou velké trauma, obrazně řečeno je to díra v kůži, kterou je velmi obtížné vyplnit kolagenem. V případě regenerace je zapotřebí velmi silné ošetření ke stimulaci těla k produkci nového kolagenu a elastinu. Kromě toho jsou strie umístěny velmi hluboko v kůži (několik milimetrů) a pro jejich odstranění se k nim musíte dostat. To samotná kosmetika nezvládne.

Existují ale metody, které dokáží ke striím proniknout. Jednou z možností je jemné, mechanické prokrvování pokožky. Pomáhají zde ruční masáže, tření pokožky speciální drsnou lufou při koupání nebo střídavě studená a teplá sprcha. Další možností pro postiženou pokožku striemi je speciální ošetření LPG. Velmi výrazně působí na tvorbu kolagenu a stimuluje i tvorbu elastinu v kožní tkáni. Strie vzniklé nejčastěji rychlou změnou objemu již po 3 až 6 ošetření viditelně mizí, tkáň se zpevní a splyne s okolní tkání.

Vzhled strií lze také velmi hezky upravit lasery (většinou ablativními, popř. erbiovými). Výběr vhodného laserového ošetření vždy volí lékař po dohodě s pacientem s přihlédnutím ke stavu pokožky a postiženým místům.