Pleť pod rouškou

Co se děje s pokožkou pod rouškou či respirátorem? Může zakrývání obličeje negativně ovlivnit stav naší pokožky? Způsobuje nošení ochranných masek akné?

Jak se starat o pokožku pod respirátorem či rouškou?

I když jsme doufali, že to bude už jinak, zdá se, že povinnost zakrývat si ústa a nos na veřejných prostranstvích zůstane i nadále v platnosti. Navíc podle nařízení vlády se musí v obchodech, provozovnách služeb, ambulantních zdravotnických zařízeních nebo veřejné dopravě povinně nosit respirátory FFP2. Použít je možné i dvě jednorázové roušky na sobě.

Tento způsob ochrany je však zvolen pouze na přechodnou dobu s ohledem na to, že ne všichni mají možnost si respirátor okamžitě pořídit. U respirátorů a roušek přitom nezáleží na tom, zda je vyrobena z nano materiálu či nikoliv, ale jakou normu výrobek naplňuje. Označení FFP2, KN95 je u respirátorů zárukou až 95% filtrační účinnosti.

Souvisí to, čím si zakrýváme tvář – někdy i několik hodin denně bez přestávky – se stavem naší pokožky? Ano. 

„Překrytí obličeje může mít na pokožku dva účinky. Na jedné straně je to prospěšné, protože chrání pokožku do určité míry před ničivými UV účinky a faktory, jako je vítr, znečištění ovzduší a podobně. Na druhé straně může také pokožku dráždit. Pokročilejší roušky a respirátory těsně přilnou k obličeji a způsobují tlak. To nějakým způsobem ovlivňuje krevní oběh, takže se mohou objevit otoky, modřiny a následně asymetrie obličeje. Velký význam také hraje materiál, z kterého je rouška či respirátor vyroben. Umělé materiály mohou způsobit např. alergie. Pokud můžete vybírejte si překrytí obličeje z organické bavlny bez zbytečných barviv, která mohou dráždit pokožku“, říká MUDr. Kateřina Adamcová.

Způsobuje rouška či respirátor akné?

„Jednou z obav, které mohou nastat při nošení roušek na obličeji, může být výskyt nedokonalostí na obličeji. Pamatujte, že pokožka má přirozenou bakteriální flóru. V důsledku nižšího množství kyslíku rostou a množí se bakterie rodů Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis. Výsledkem je, že u pacientů s předchozími kožními problémy se mohou tyto problémy zhoršit. Totéž platí pro lidi, kteří nikdy předtím potíže neměli. V důsledku zvýšené vlhkosti, zejména u lidí se sníženou imunitou, se mohou také vyvinout kožní mykózy,“ vysvětluje MUDr. Adamcová.

Jak tedy můžeme snížit riziko akné, když máme pokožku, která je obzvláště náchylná k nedokonalostem, a přesto musíme nosit roušky?

„Roušky a respirátory nosme jen po dobu kdy je to opravdu nutné, a postarejme se o jejich hygienu, často je vyměňujme,“ říká MUDr. Kateřina Adamcová. 

„Vlhká maska je ideálním prostředím pro vývoj bakterií a plísní. Správná péče o pokožku, jež stále překrýváme rouškami je také nesmírně důležitá. Určitě vždy používejte ochranný krém na obličej, nejlépe ten, který vás chrání v zimě. Důležité je, abyste zabránili poškození kůže a tím většímu pronikání bakterií a kvasinek,“ dodává lékařka. 

„Další část péče nastává, když přijdete domů. Stojí za to omýt pokožku jemnou pleťovou vodou, která obnoví její správné pH. A následně ji ošetřit krémem, který běžně používáte a nechat ji volně dýchat,“ uvádí lékařka.

Dá se vzniklé akné léčit?

„Pokud by se vaše potíže zhoršovaly, určitě doporučuji navštívit dermatologa. Odstranění akné je záležitostí složitou a vždy velmi individuální. O zvolení vhodné metody rozhoduje zejména věk, forma akné, lokalita, dřívější terapie a její účinnost i domácí péče o pleť. Při prvním vyšetření lékař stanoví stav aknózních změn. Navrhne plán, který zahrnuje případně změnu stravování a životního stylu. Pokud je to nutné, provede laboratorní odběry, nasadí medikamentozní celkovou či lokální léčbu. Dále může navrhnout další přístrojovou léčbu, která zahrnuje i řešení jizev a hyperpigmentací po akné. U nás v Artmedica clinic používáme léčbu pomocí chemického peelingu, přístrojem eMatrix nebo C02 frakčním laserem. O postupu vždy rozhoduje lékař po dohodě s pacientem,“ objasňuje MUDr. Kateřina Adamcová.

Ošetření akné

Netrapte se s akné, my Vás pupínků zbavíme