Kuřácké vrásky

Jemné nebo hluboké linky, které se objevují kolem úst a rtů se nazývají perorální vrásky. Lidově se jim také říká kuřácké vrásky. Většinou se vyskytují u lidí ve věku nad 50 let, ale v mnoha případech se objevují mnohem dříve. Způsobit to může například nadměrné slunění či kouření cigaret.

Jak vznikají?

Kuřácké vrásky jsou mimické vrásky nad horním rtem, které vznikají při každém špulení rtů, potáhnutí si z cigarety nebo popíjení brčkem, kdy dochází ke kontrakci svalů v okolí rtů. Jejich přezdívka však může být zavádějící, protože nemusíte být kuřák, a přesto se u vás mohou objevit. Faktory, které mohou přispět ke vzniku těchto vrásek, jsou špatný stav pokožky, který je ovlivněn nevyváženou stravou, nedostatečnou hydratací a nesprávnou péčí o pokožku obličeje.

Dají se odstranit?

Mnoho lidí se nechce smířit s prohlubujícími se vráskami, které narušují tvar a konturu rtů, a tím neblaze ovlivňují vzhled celé tváře. Existují však způsoby, jak se dají tyto vrásky zmírnit nebo zcela vyhladit. Hlubší, viditelnější vrásky nad horním rtem lze ošetřit pomocí několika estetických ošetření určených k odstranění vrásek, jako jsou – chemický peeling, mezoterapie, botox, aplikace kyseliny hyaluronové nebo laserové ošetření. 

Aby se zabránilo vzniku vrásek, je také třeba pamatovat na vyváženou stravu bohatou na vitamíny a na hydrataci (minimálně 2 litry vody denně). Rovněž se doporučuje vyhnout se nadměrnému slunění a dostatek spánku – pokožka se totiž nejlépe regeneruje během dlouhého, zdravého spánku. Pravdou je, že byste také měli přestat kouřit.

Cílená péče: krém, sérum, peeling

Proti vráskám kolem rtů lze bojovat správnou péči o pokožku obličeje. Základem je používání kosmetiky, která hydratuje a vyživuje pokožku a zároveň viditelně vyhlazuje. Odstranění vrásek usnadňuje kosmetika s přídavkem kyseliny hyaluronové, retinolu, kolagenu, koenzymu Q10, ovocných olejů a vitamínů A, C a E. Aktivní složky zabraňují stárnutí pokožky, okysličují ji a zvyšují její pružnost. Pevná a napnutá kůže je méně náchylná k tvorbě vrásek.

Cvičení na vrásky

Kuřácké vrásky lze omezit každodenními cviky pro obličej, známými jako obličejová jóga. Velké množsvtí lekcí lze najít na internetu. Několik minut cvičení by mělo zahrnovat pískání, napínání rtů a špulení rtů. Díky pravidelnému tréninku obličejových svalů můžete viditelně zpevnit pokožku a posílit svaly, a tím zpomalit proces svislých vrásek nad horním rtem.

Estetická ošetření

Profesionální ošetření kuřáckých vrásek je ideální pro hlubší a viditelné vrásky. Návštěva estetické kliniky vám může pomoci vyhladit pokožku a snížit výskyt nedokonalostí. Nejúčinnější způsoby ošetření vrásek kolem rtů jsou:

    • chemický peeling (od 2000 Kč)
    • mezoterapie (od 3000 Kč)
    • botulotoxin (od 2000 Kč)
    • kyselina hyaluronová (od 3000 Kč)
    • laserové ošetření (od 2000 Kč)

„V tomto případě nejlépe funguje botulotoxin, který snižuje napětí mimických svalů, což způsobuje jejich uvolnění a vyhlazení“, říká lékařka estetické medicíny MUDr. Kateřina Adamcová, vedoucí lékařka Artmedica clinic. „Ošetření je rychlé, levné a minimálně invazivní. Účinek je viditelný již po několika dnech. Velmi hezkých výsledků lze také dosáhnout použitím kyseliny hyaluronové. Přípravek aplikovaný ve správném množství a na správném místě způsobí, že vrásky budou mělké a kontura rtů bude viditelnější. Není třeba se obávat nepřirozeného nafouknutí rtů. 

V případě tohoto typu vrásek používám techniku blanšírování, která spočívá v aplikaci výplní velmi mělkými vpichy v horních vrstvách dermis. Působím tak na příčinu problému, a získávám přirozený výplňový efekt a hladkou, mladou pokožku, která vydrží 6 až 12 měsíců“, objasňuje MUDr. Kateřina Adamcová. „Postup je u každého pacienta individuální, záleží na dohodě pacienta a lékaře. Vždy je dobré objednat se na nezávaznou konzultaci, kde zjistíte, která z metod je vhodná pro řešení vašeho problému, a stanoví se i cena zákroku“, dodává MUDr. Adamcová.