5 tipů lékařky, které stojí za to si zapamatovat

Tápete, v tom, jak se starat o svou pokožku? Čtete časopisy i internetové blogy a nejste si jistá co z toho je vlastně pravda? Nevíte, co kategoricky nedělat a co by se mělo stát zvykem? Potřebujete spolehlivé a ověřené znalosti? Zde jsou tipy na péči o pleť, které nám prozradila MUDr. Kateřina Adamcová, vedoucí lékařka Artmedica clinic.

1. Neměli byste se dotýkat tváře

Nejen v dnešní době roušek a respirátorů je toto nejdůležitější pravidlo! Uložte si ho do paměti třeba jako mantru a s výjimkou, kdy se o pleť staráte, se jí zbytečně nedotýkejte. Neustálé dotýkání se tváře je zlozvykem, který vystavuje pokožku neustálému kontaktu s bakteriemi, což může zhoršit její kvalitu. Výzkum londýnských vědců ukázal, že počítačové klávesnice mohou obsahovat stafylokoky a dokonce i bakterie e coli, které přinejlepším způsobují průjem. Bakterie, které se již na pokožce vyskytují, se poté šíří prsty.

2. Nepřehánějte to čištěním pokožky

Jistě víte, že pokožku je nutné čistit a odličovat. Jednou z nejhorších věcí, které můžete pokožce na obličeji udělat je spát s make-upem. To opravdu nikdy nedělejte. Ať jste jakkoli unavená, vždy se odličte. Není, ale vhodný ani druhý extrém – přečištěná pleť. Především u mastné nebo aknózní pleti rozhodně neplatí, že více čistění znamená lepší pleť. Zde nefunguje, že čím více si budete umývat obličej, tím méně budete mít akné. Když totiž pleť neustále čistíte, přípravky mohou z obličeje odstranit přirozený ochranný film. Kůže na to reaguje zvýšenou tvorbou mazu, který ucpává póry a způsobuje černé tečky nebo akné. Pleť doporučuji čistit ne více než dvakrát denně ideálně čističi na bázi oleje a poté pokožku ošetřit hydratačním krémem.

Ošetření akné

Netrapte se s akné, my Vás pupínků zbavíme

3. Nezáleží pouze na produktech, které pro péči o pleť používáte, ale také na vašem životním stylu

Mnoho lidí si myslí, že správná péče o pleť je otázkou nalezení správných produktů. Mnohem důležitější je ale to, co jíte. Stejně jako existuje plno potravin, které vám zajistí zdravé srdce, klouby, kosti a zuby, mohou vám správné potraviny zajistit také zdravější kůži a její hezký vzhled. Začleňte do svého jídelníčku spoustu ovoce, zeleniny, doplňte libové maso a proteiny, jako jsou vejce, ryby a ořechy. Přestaňte používat rostlinný i řepkový olej a nahraďte ho olivovým, který dokáže díky Omega-3 mastným kyselinám kůži krásně vyživit. Pijte hodně vody a zeleného čaje, který dokáže pleť rozzářit. Používejte kvalitní kosmetiku, ale ne v přehnaném množství. Dopřávejte pokožce dostatek spánku.

4. Nejdůležitější slovo pro vaši pleť je hydratace

Každá pleť potřebuje hydrataci. Hydratační krémy mají za úkol udržovat přirozenou hladinu vody v buňkách pokožky. I přesto, že každý typ pleti se v průběhu roku mění, přičemž mění se pleť i s tím, jak stárneme, je důležité si uvědomit, že pokožka, která není dostatečně hydratovaná, nemůže být zdravá. I během zimy používejte hydratační krém, který naneste ráno, než vyjdete do mrazu. Na noc a letních měsících používejte lehčí hydratační krémy. Pokud máte pokožku se sklonem k akné – hydratační krémy vám nemohou uškodit, dokonce vám mohou od akné i trochu pomoci. Největším mýtem je, že by pokožka náchylná k akné neměla být hydratována. Nezapomínejte také hodně pít vodu a bylinkové čaje, aby byla pokožka hydratována i zevnitř.

5. Chraňte pleť před nadměrným sluněním

Pro kůži je žádoucí, aby byla vystavena působení slunce po dobu 15-30 minut denně. Je to z důvodu zajištění dostatečné tvorby vitaminu D v kůži. Není ale dobré vystavovat pleť slunci v době jeho nejvyšší aktivity přes poledne. Při dlouhodobější expozici má UV záření vliv především na zesílení tloušťky pokožky, produkci pigmentu, tvorbu volných radikálů a poškození buněčné DNA. V důsledku všech těchto faktorů dochází ke zvýšené suchosti kůže a ke zvýraznění vrásek a pigmentací. Předcházet tomu můžeme pravidelným používáním produktů proti opalování. Díky nim bude zajištěna ochrana kůže před negativním vlivem UV záření. V řadě případů jsou dnes již denní krémy obohaceny o ochranný faktor a odpadá tak nutnost aplikace samostatné fotoprotekce. U pleti se známkami fotoagingu navíc doporučuji používání hydratačních sér či krémů obohacených o kyselinu hyaluronovou. Vhodná jsou také speciální ošetření, která podporují hydrataci kůže a obnovují její přirozený objem a pružnost. Vhodným ošetřením nejen během léta, je například plazmaterapie. Tato metoda má na kůži omlazující účinky.

Plazmaterapie

Vyhlazení jemných vrásek, kruhů pod očima a vypnutí unavené pleti vlastní krevní plazmou