Hubnutí bez pocitu hladu? Je to možné?

Hubnutí je snad nejvíce probíraným tématem ve společnosti vůbec. S nadcházející jarními měsíci bude ještě více frekventované. Také to znáte? Desítky vyzkoušených diet, hodiny namáhavého cvičení a váha stále ukazuje příliš mnoho? Máte vždy velké odhodlání jenže potom vás pronásledují chutě a snažení přijde zase vniveč?

Jak tedy na to?

Správné tempo hubnutí je 0,5–1 kg týdně.
To je potřebný čas na spalování tuků způsobem, aby tělo nezačalo kanibalizovat. Takže pokud jste předpokládali, že můžete zhubnout 10 kg za měsíc – ve skutečnosti by to mohl být problém. Pokud už náhodou uspějete (na úkor drakonických diet a mnoha hodin vražedného tréninku), brzy se dostaví jo-jo efekt. 

Ztráta pěti kil za měsíc je skutečný a docela snadný výsledek, pokud vytrváte. U zdravého člověka by to také není zdraví škodlivé.

Co se stane, když hubnete příliš rychle?

Pokud hubnete mnohem rychleji, pravděpodobně ztrácíte vodu, následovanou ztrátou svalové hmoty. Tukové tkáni se však daří velmi dobře – tělo si ji ukládá, protože se obává příliš vysokému kalorického deficitu. V takové situaci si shromažďuje zásoby a čerpá energii ze svalů. 

Hladověním své tělo vystavujte riziku, že bude trpět nedostatkem živin, vitamínů a minerálů. Navíc si účinek příliš dlouho neužijete – ztracené kilogramy velmi rychle „doplníte“, jakmile začnete znovu normálně jíst. 

Jak zhubnout trvale?

Základem trvalého a bezpečného hubnutí je stanovení skutečného cíle. K tomu budete potřebovat dostatek spánku i užívání doplňků stravy (včetně doplňků ve formě přírodních spalovačů tuků, jako jsou některé druhy ovoce a koření). Existují také lékařské preparáty, jež vám mohou pomoci vytrvat ve vašem boji.

Pravidla stravy, která vám umožní zhubnout 5 kg za měsíc, jsou jednoduchá. 

Nejprve vypočítejte svůj denní kalorický příjem a poté ho snižte přibližně o 300 kcal. 

Na co dále pamatovat:

  • jíst 5 zdravých jídel denně
  • začněte den vypitím sklenice vody s medem a šťávou z půlky citronu
  • nezapomeňte přidat ovoce nebo zeleninu ke každému jídlu
  • omezte příjem cukru a soli a nejlépe je úplně vyloučit ze stravy
  • pijte hodně tekutin (voda, bylinné čaje), nejlépe
    2-2,5 litru denně.

Energie získaná ze snídaně vám dodá sílu na celé ráno a voda s medem a citronovou šťávou pomůže zbavit se střevních usazenin, čímž urychlí očistu těla od toxinů. Ovoce a zelenina obsahují vysoký obsah vody a vlákniny, což vám pomůže cítit se rychleji a déle sytěji. 

Ovoce má také přirozeně se vyskytující cukry, takže uspokojíte i svoji potřebu něčeho sladkého. Je rozhodně lepší sníst dvě jablka než kus koláče.

Motivace

Pokud byste potřebovali pomoci s motivací, existují na trhu přípravky na potlačení chuti k jídlu. Novým objevem medicíny, je injekční preparát k léčbě obezity Saxenda. Na jeho účinky a podávání jsme se zeptali MUDr. Kateřiny Adamcové, ředitelky kliniky Artmedica, jež preparát sama vyzkoušela, proto aby mohla svým pacientům předat osobní zkušenost.

Co je Saxenda za přípravek a jak funguje?

Přípravek Saxenda je léčivý přípravek sloužící k dosažení úbytku hmotnosti, který obsahuje v diabetologii již dlouho úspěšně používanou látku liraglutid. Liraglutid je analog lidského glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1) vyrobený rekombinantní DNA technologií. GLP-1 je přirozeně se vyskytující hormon, který se po jídle uvolňuje ze střev. Tento hormon zvyšuje pocit sytosti, pacient je tedy sytý po menší porci, hormon snižuje chuť k jídlu a působí i na centrální úrovni na receptory v mozku, které ovlivňují chuť k jídlu. Tak pomáhá pacientům jíst méně a dodržovat dietní plán.

Musí se při užívání Saxendy cvičit?

Aby se využili maximálního efekt léku, je třeba pacienta edukovat o vhodném jídelním režimu a je doporučen pravidelný pohyb. Doporučujeme ideálně svižná chůze, denně více než 10 tisíc kroků, nebo pravidelný sport přibližně hodinu třikrát až čtyřikrát týdně (individuálně doporučený dle zdraví a kondice daného pacienta).

Kolik kilogramů lze díky Saxendě zhubnout?

Studie ukazují, že pokles hmotnosti je za 16 týdnů minimálně 5 % tělesné hmotnosti. 

Jak léčba probíhá?

Pacientovi se stanoví jídelní režim a cvičební program. Pacient si Saxendu aplikuje jedenkrát denně, kdykoli v průběhu dne, nezávisle na jídle. Aplikuje se injekčně do břicha, stehna nebo horní části paže. Pacient začne první týden aplikovat nízkou dávku 0,6 mg, která se bude postupně v průběhu prvních pěti týdnů léčby zvyšovat. Doporučená cílová a udržovací dávka je 3,0 mg. Jakmile pacient dosáhne doporučené dávky 3,0 mg v 5. týdnu léčby, pokračuje v podávání této dávky až do skončení léčebného období. Lékař společně s pacientem pravidelně vyhodnocujte výsledky léčby. Pokud u pacientů při dávce 3,0 mg/den nedojde po 12 týdnech k poklesu počáteční tělesné hmotnosti alespoň o 5 %, léčba přípravkem Saxenda má být ukončena.

Kolik to bude pacienta stát?

Přípravek není hrazen z veřejného zdravotního pojištění a pacient si jej musí po předepsání receptu zakoupit v lékárně. Již po dvou baleních (necelé dva měsíce léčby), bude zřejmé, jak pacient na léčbu reaguje a zda dochází k žádanému poklesu hmotnosti. Pokud ano, je žádoucí v léčbě pokračovat. Dle dávky se cena za den léčby pohybuje od 50–260 Kč. Je na každém si srovnat náklady za lék a na ostatní způsoby hubnutí (krabičková dieta, ketodieta, proteinové nápoje, doplňky stravy na hubnutí, liposukce). 

Proč hubnout s přípravkem Saxenda?

Naši pacienti většinou znají základní doporučení k dietě a zdravému životnímu stylu, nicméně stále více vychází najevo, že hypotalamické účinky jsou tak silné, že je často dlouhodobé dodržování režimu pro pacienta neúnosné. Saxenda pomáhá přenastavit hormonální produkci a hypotalamický termostat tak, aby tělo vycházelo při redukci pacientovi vstříc.

Můžete zhubnout i bez cvičení?

Nejste fanouškem fyzické aktivity a přemýšlíte, jak zhubnout vytoužená kila bez cvičení?
Je to možné, ale bude to vyžadovat větší disciplínu, pokud jde o stravu. Také účinek hubnutí bude méně uspokojivý – cvičení posiluje svaly a tvaruje postavu.

Cvičení uvolňuje endorfiny – to je nejlepší způsob, jak urychlit účinky hubnutí a zlepšit náladu! A o to se rozhodně nenechte připravit.

Nemusíte hned běžet maraton – vyplatí se, když vystoupíte o dvě zastávky dříve a zbytek cesty se rychle projdete. Také kdykoli můžete choďte do schodů i ze schodů pěšky.

A hlavně si své hubnutí krásně užijte!